Kliniczne i techniczne aspekty zapobiegania nagłej śmierci sercowej i leczenia przy pomocy ICD

 

 

Zaproszenie

       

 II Klinika Kardiologii AMG, Klinika Kardiologii I Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Oddział Lubelski PTK oraz BIOTRONIK POLSKA mają przyjemność zaprosić Państwa na konferencję szkoleniową

Kliniczne i techniczne aspekty zapobiegania nagłej śmierci sercowej i leczenia przy pomocy ICD,

która odbędzie się się w Zamku w Rydzynie w dniach 13-14 grudnia 2006 roku

Za udział w Konferencji przysługuje 10 pkt. dydaktycznych PTK

Powrót do góry>>>

 

Komitet organizacyjny i kierownicwto naukowe

Kierownictwo Naukowe
Prof. dr hab. med. Grzegorz Raczak Gdańsk
Prof. dr hab. med. Andrzej Kutarski Lublin
Prof. dr hab. med. Jan Henryk Goch Łódź
Dr n. med. Andrzej Przybylski Warszawa
Dr n. med. Maciej Sterliński Warszawa
Dr n. med. Michał Chudzik Łódź

Komitet Naukowy (Wykładowcy)
Dr hab. n. med. Rafał Baranowski Warszawa
Dr Jarosław Blicharz Tarnów
Mgr. Justyna Brodzka Łódź
Dr hab. n. med. Krzysztof Chiżyński Łódź
Dr n. med. Iwona Cygankiewicz Łódź
Dr n. med. Paweł Dąbrowski Zamość
Dr n. med. Artur Filipecki Katowice
Dr hab. n. med. Aleksander Goch Łódź
Dr Beata Iwańska Radom
Dr n. med. Marek Jastrzębski Kraków
Dr n. med. Paweł Jesionowski Zielona Góra
Dr n. med. Stefan Kaczmarewicz Warszawa
Dr hab. n. med. Jarosław Kaźmierczak Szczecin
Dr n. med. Maciej Kempa Gdańsk
Dr n. med. Oskar Kowalski Zabrze
Dr inż. AnDreas Kucher Berlin
Dr Jacek Kuśnierz Warszawa
Dr Krzysztof Krzyżanowski Koszalin
Dr Aleksander Maciąg Warszawa
Dr Jakub Machejek Kraków
Dr n. med. Dariusz Michałkiewicz Warszawa
Dr n. med. Przemysław Mitkowski Poznań
Dr n. med. Artur Oręziak Warszawa
Dr n. med. Maciej Pruski Katowice
Dr n. med. Mariusz Pytkowski Warszawa
Dr n. med. Marcin Rosiak Łódź
Dr n. med. Piotr Ruciński Lublin
Dr n. med. Łukasz Szumowski Warszawa
Dr Tadeusz Zając Katowice
Dr n. med. Agnieszka Zienciuk Gdańsk

Powrót do góry>>>

 

Od Komitetu Naukowego

Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy

Na temat Nagłej Śmierci Sercowej, powiedziano już bardzo dużo, odbyły się liczne konferencje i sympozja, przeprowadzono i opublikowano wiele badań naukowych.
Czy jest stosowne, abyśmy się spotykali i dyskutowali o tematach, które wszyscy doskonale znamy i rozumiemy. Otóż, zdecydowanie jest taka konieczność !!!.
Po raz pierwszy, a mam nadzieję, że Konferencji ta, stanie się naszym corocznym spotkaniem, będziemy mieli możliwość wymiany własnych, czasmi wieloletnich doświadczeń na temat klinicznych i technicznych aspektów zapobiegania nagłej śmierci sercowej.
Główną ideą naszego Sympozjum, jest jego interaktywny charakter. Nasze spotkanie ma być oparte na dyskusji i wymianie poglądów. Chcemy dyskutować jak leczymy chorych zagrożonych NZS, zarówno w ośrodkach akademickich, uniwersyteckich, jak również w szpitalch wojewódzkich, czy rejonowych. Stąd skład Komitetu Naukowego, został po raz pierwszy tak bardzo poszerzony, ale zależało nam abyśmy pozwolili zabrać głos w dyskusji wszystkim naszym kolegom lekarzom. Ponadto, zwróciliśmy się do Komitetu Naukowego, aby starali się do absolutnego minimum, lub nawet całkowicie pominąć slajdy z publikowanych badań: MADIT, MADIT II, COMPANION, DAVID, itd.
W tym gronie, pokazywanie kolejny raz, tych danych już nie wypada.
A zatem, nasza wspólna Konferencja może stać się w dzisiejszych czasach wyjątkowa - będziemy mówić o zapobieganiu i leczeniu NZS, w oparciu o dane z badań klinicznych, ale nie będą one stanowić głównych tematów prezentacji !.
Już dzisiaj, dziękuję Członkom Komitetu Naukowego - tym wszystkim, którzy się aktywnie przyłączyli do powstania tej Konferencji.
Wszyscy Państwo, którzy znajdą czas aby przyjechać do pięknego zamku w Rzydzynii, aby również powiedzieć swoje zdanie na temat leczenia chorych zagrożonym NZS i/lub wyłacznie posłuchać innych

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!!

Przewodniczący Komitetu Naukowego
Prof. dr hab. n.med. Grzegorz Racza

Panie i Panowie, Koleżanki i Koledzy
W ostatnich kilku latach bardzo zwiększyła się liczba ośrodków implantujących ICD; w najbliższych latach spodziewać się należy znaczącego wzrostu liczby implantacji w tych nowo powstałych ośrodkach i liczby chorych z takimi urządzeniami pozostającymi pod ich opieką. Powoduje to, że gwałtownie rośnie i będzie rosła liczba lekarzy zajmujących się tą dziedziną elektroterapii.
Rozwój wiedzy w tej dziedzinie jak i w zakresie następstw elektrofizjologicznych i hemodynamicznych stymulacji serca oraz pojawianie się na rynku coraz to doskonalszych urządzeń, posiadających wiele nowych, coraz bardziej złożonych algorytmów - generują zapotrzebowanie na doskonalące kursy sympozja zarówno na poziomie dla "mniej zaawansowanych" jak i dla "bardziej zaawansowanych".
Celem naszego Sympozjum nie jest dublowanie spotkań dotyczących epidemiologii i patemechanizmów elektrofizjologicznych nagłej śmierci sercowej, prezentujących analizy wyników badań efektywności leczenia ICD (trajale, metaanalizy) - lecz wskazanie pewnych prostych zasad optymalnej selekcji najbardziej zagrożonych i najbardziej potrzebujących takiej terapii pacjentów.
Podstawowym przesłaniem naszego sympozjum jest przekazanie wiedzy, własnych doświadczeń, przemyśleń i refleksji w zakresie doboru typu urządzeń, ich implantacji, kontroli ich działania zarówno śród- i pooperacyjnej.
Za jedno z najważniejszych przesłań uważamy wspólną naukę i wymianę doświadczeń w zakresie diagnostyki i rozwiązywania problemów zaburzeń sterowania, stymulacji i adekwatności nisko- i wysokonapięciowych interwencji urządzeń.
Za niewybaczlny błąd uważlibyśmy bowiem, niewykorzystanie energii i wiedzy (i chęci dzielenia się nią) sporej grupy doświadczonych Kolegów (i Koleżanek), którzy godzinami potrafią w porywający sposób, z pasją - opisywać ciekawe zaburzenia funkcji urządzeń i alternatywne sposoby rozwiązywania problemów.
Zamiarem naszym (zaproszonych Wykładowców również) jest, by spotkanie miało charakter "FORUM" służącego wymianie opinii i doświadczeń, bez podziału na "nauczających" i "nauczanych". By spotkanie to (i być może następne) przyczyniły się do integracji środowiska, bliższego poznania a nawet nawiązania trwałych przyjaźni i współpracy. By nikt z Uczestników nie czuł się w przyszłości pozostawionym samemu z problemami które mogą wymagać konsultacji osoby bardziej doświadczonej.
Realizując wizję naszego Wielkiego Nauczyciela doc. Mariusza Stopczyka - również na miejsce i tego Sympozjum wybraliśmy kolejny piękny zamek w Rydzynie.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!!
Współprzewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kutarski

Powrót do góry>>>

 

Więcej

Organizatorzy Sympozjum: 
  1. II Klinika Kardiologii AMG (prof. dr hab. n. med. Grzegorz Raczak)
  2. Klinika Kardiologii I Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (prof. dr hab. n. med. Jan Henryk Goch)
  3. Oddział Lubelski PTK (prof. dr hab. n. med. Andrzej Kutarski)
Powrót do góry>>>

 

Sponsorzy

Konferencja zostanie zorganizowana dzięki bezwarunkowemu grantowi edukacyjnemu Firmy:

oraz grantom edukacyjnym kilku Firm Farmaceutycznych

Powrót do góry>>>

 

Miejsce konferencji

ZAMEK SIMP w RYDZYNIE
im. prof. inż. Henryka Mierzejewskiego
Hotel "ZAMEK w RYDZYNIE"
64-130 Rydzyna, pl. Zamkowy 1
tel/fax +48 65 529 50 40 (centrala), 529 50 26 (sekretariat),
tel 529 59 91 (dział obsługi i marketingu)
e-mail: zamek@zamek-rydzyna.com.pl

Lokalizacja:
Hotel-Zamek w Rydzynie jest dogodnie położony przy głównej trasie z Poznania do Wrocławia, w połowie odległości między tymi miastami.
Odległe o 10 km Leszno posiada bezpośrednie połączenie kolejowe z wieloma miastami, w tym z Warszawą (pociągi Inter City). Stacja kolejowa Rydzyna położona jest 3 km od centrum miasta. Proponujemy wysiadać w Lesznie, skąd łatwo można dojechać do Zamku taksówką lub autobusem. Najbliższe lotniska z lotami do Berlina, Warszawy i innych miast w Poznaniu i we Wrocławiu.
Odległości drogowe w km

  • Poznań: 90

  • Wrocław: 90

  • Warszawa: 340

  • Kraków: 365

Powrót do góry>>>

 

Zgłoszenia i odpłatność

Odpłatność:
Udział w Konferencji jest bezpłatny (bez opłaty za uczestnictwo). Dojazd oraz zakwaterowanie Uczestników oraz wyżywienie (śniadania - wliczone w cenę hotelu oraz obiady, na które trzeba będzie wykupić bony) wyłącznie na koszt Uczestników Sympozjum.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa:

Zgłoszenia wyłącznie drogą elektroniczną


NOWOŚĆ !!! FORMULARZ REJESTRACYJNY ON-LINE!!!

Szanowni Państwo,

Od teraz istnieje możliwość dokonania zgłoszenia uczestnictwa w konferencji przy użyciu wygodnego formularz on-line, który, co ważne, nie wymaga posiadania klienta e-mail na komputerze. Mamy nadzieję, że użycie formularza on-line ułatwi Państwu rejestrację, zaś nam, Organizatorom, przyniesie korzyść w postaci usprawnienia obsługi.

Jednak biorąc pod uwagę, że jest to nowe rozwiązanie na naszych stronach, postanowiliśmy, w celu uniknięcia ew. problemów,  że fakt otrzymania przez nas KAŻDEGO ZGŁOSZENIA PRZESŁANEGO ZA POMOCĄ FORMULARZE, BĘDZIE POTWIERDZANE PRZEZ NAS DROGĄ E-MAIL. Tak więc JEŻELI W CIĄGU 24 GODZIN OD WYSŁANIA ZGŁOSZENIA ZA POMOCĄ FORMULARZA ON-LINE NIE OTRZYMACIE PAŃSTWO INFORMACJI POTWIERDZAJĄCEJ OTRZYMANIE ZGŁOSZENIA, PROSIMY O PRZESŁANIE ZGŁOSZENIA ZA POMOCĄ TRADYCYJNEJ METODY TJ. PONIŻSZEGO FORMULARZA W FORMACIE WORD NA E-MAIL : andrzej,kutarski@ptkardio.lublin.pl

Jednocześnie informujemy, że osoby, które wysłały wcześniej formularz w wersji tradycyjnej NIE MUSZĄ wypełniać formularza on-line


ZAPRASZAMY DO WYPEŁNIENIA FORMULARZA ON-LINE 
 


 

Formularz zgłoszeniowy "tradycyjny"
Proszę pobrać formularz i wypełniony przesłać na adres: andrzej.kutarski@ptkardio.lublin.pl  

 
Formularz zgłoszeniowy


 O przyjęciu na Konferencję (liczba miejsc ograniczona) zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Powrót do góry>>>

 

Program

Środa, 13 grudnia, 2006
  • 11:00-11:05 Powitanie 5 min
  • 11:05 – 11:15 Ocena zagrożenia nagłą śmiercią sercową – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Rola autonomicznego układu nerwowego. 10 min
    Grzegorz Raczak (Gdańsk)
  • 11:15 – 11:25 Czy należy oceniać inne parametry NZS przed implantacją ICD. 10 min
    Rafał Baranowski (Warszawa)
  • 11:25 – 11:30 TWA jedyny parametr który powinien być oceniany u pts zagrożonych NZS – doświadczenia własne 5 min
    Artur Filipecki (Katowice)
  • 11:30 – 12:05 U chorych po zawale serca wykonujemy badanie ekg metodą Holtera – doświadczenia własne.
    Jerzy Krzysztof Wranicz (Łódź) 5 min
  • Rola parametrów nieinwazyjnych NZS w niewydolności serca.
    Iwona Cygankiewicz (Łódź) 10 min
  • Jeden przeciwko Wielu – Contra -
    Przed implantacją ICD bardzo rzadko kieruje się nieinwazyjnymi parametrami zagrożenia NZS. 10 min
    Piotr Kułakowski (Warszawa)
  • Czy korzystamy na co dzień z tych parametrów
    - Dyskusja 10 min
  • 12:05 – 12:15 Przerwa na kawę 10 min
  • 12:15 – 12:25 Kiedy wykonuje badanie EPS przed implantacją ICD ? 10 min
    Mariusz Pytkowski (Warszawa)
    Marek Jastrzębski (Kraków)
  • 12:25 – 12:35 Kiedy Elektrofizjolog NIE kieruje pacjenta do implantacji ICD ? 10 min
    Łukasz Szumowski (Warszawa)
  • 12:35 – 12:40 Kiedy pacjent jest „zbyt chory” do implantacji ICD ? 5 min
    Paweł Jesionowski (Zielona Góra)
  • 12:40 – 12:45 Kiedy pacjent ma EF<35%, ale jest „zbyt zdrowy” do ICD ? 5 min
    Krzysztof Krzyżanowski (Koszalin)
  • 12:45 – 12:55 Dlaczego Kardiolog NIE kieruje pacjenta do implantacji ICD ? 10 min
    Aleksander Goch (Łódź)
  • 12:55 – 13:05 Dyskusja 10 min
  • 13:05 – 14:15 Nie zapominajmy o profilaktyce NZS – cz I 70 min
    odpowiednia dieta vs ICD

(Przerwa obiadowa)

  • 14:15 – 15:00 Czy wszyscy pacjenci z frakcją 35% lub niższą powinni otrzymać ICD?
    Pro -
    Jacek Kuśnierz (Warszawa) 10 min
    Contra –
    Artur Oręziak (Warszawa) 10 min
  • Czy należy wierzyć w wynik badania echokardiograficznego ?
    Przemysław Mitkowski (Poznań) 10 min
    Dyskusja Okrągłego Stołu 15 min
    Grzegorz Raczak, Andrzej Przybylski, Artur Filipecki, Jaroslaw Blicharz
  • 15:00 – 15:30 Czy „NIE - Elektrofizjolodzy” mogą implantować ICD ?
    Pro –
    Jacek Wilczek (Katowice) 10 min
    Contra –
    Oskar Kowalski (Zabrze) 10 min
    Dyskusja 10 min
  • 15:30 – 15:40 Przerwa na kawę 10 min
  • 15:40 – 16:20 Właściwa jednostka dla właściwego pacjenta: jaki typ defibrylatora wybrać?
  • Preferuję jednojamowy
    Beata Iwańska (Radom)
  • Preferuję dwujamowy 5 min
    Marek Jastrzębski (Kraków) 5 min
  • Nie zapominajmy o innych funkcjach ICD
    Michal Chudzik (Łódż) 5 min
  • Czy możemy implantować ICD jednojamowy z detekcją arytmii jak w ICD dwujamowym ?
    Marcin Rosiak (Łódź) 10 min
    Dyskusja Okrągłego Stołu
    Andrzej Przybylski, Dr Przemysław Mitkowski, Dr Jacek Kuśnierz 15 min
  • 16:20 – 16:30 Czy rozwój w technologii ICD i elektrod ma wpływ na praktykę kliniczną – jak bardzo zmieniła się technologia ICD i elektrod ? Czy ten rozwój wpływa na praktykę kliniczną ? 10 min
    Jakub Machejek (Kraków)
  • 16:30 – 16:55 Stosowanie leczenia przy pomocy ICD I CRT-D w praktyce klinicznej w Polsce w świetle Zaleceń Europejskich
    Przemyslaw Mitkowski (Poznań) 10 min
    Pawel Dąbrowski (Zamość) 10 min
    Dyskusja 5 min
  • 16:55 – 17:05 Przerwa na kawę 10 min
    16:05 – 17:20 Lokalizacja elektrody przedsionkowej w systemach ICD I CRT-D. Aspekty techniczne i kliniczne 15 min
    Andrzej Kutarski (Lublin)
  • 17:20 – 17:40 Implantacja elektrody komorowej ICD – strona techniczna i aspekty kliniczne.
    Przemysław Mitkowski (Poznań) 5 min
    Andrzej Przybylski (Warszawa) - pokaz filmowy 5 min
    Dyskusja 10 min
  • 17:40 – 17:50 Lokalizacja elektrody komorowej w systemach ICD u pacjentów z obniżoną frakcją wyrzutową. Rozwiązania alternatywne. 10 min
    Andrzej Kutarski (Lublin) – pokaz filmowy
  • 17:50– 18:00 Przerwa na kawę 10 min
  • 18:00 – 18:30 Czy każdy pacjent z dwujamowym ICD powinien otrzymać ICD BiV
    Pro –
    Maciej Sterliński (Warszawa) 10 min
    Contra –
    Michał Chudzik (Łódź) 10 min
    Dyskusja Okrągłego Stołu
    Andrzej Kutarski, Oskar Kowalski, Andrzej Przybylski, 10 min
  • 18:30 – 19:00 Sród(po)operacyjne oznaczania progu defibrylacji – czy znajduje uzasadnienie ?
    Pro –
    Jaroslaw Blicharz (Tarnów)
    Contra – 10 min
    Andrzej Przybylski (Warszawa) 10 min
  • BIO Expert – Andreas Kucher (Berlin) 10 min
  • 19:00 - 19:40 Wysoki próg defibrylacji jako problem kliniczny
    Andrzej Przybylski (Warszawa) 10 min
    Dariusz Michałkiewicz (Warszawa) 10 min
    Andreas Kucher (Berlin) 10 min
  • Dyskusja o problemie wysokiego progu defibrylacji 10 min
  • 19:40 – 19:50 Zamek w Rydzynii – miejsce szczególne dla profilaktyki NZS 10 min
    Justyna Brodzka (Łódź)
  • 19:50 – 20:00 Krótka przerwa... 10 min
  • 20:00 – 22:00 Nie zapominajmy o profilaktyce NZS – cz III 120 min
    walka ze stresem jako zapobieganie NZS
    BIESIADA STAROPOLSKA !!!!!
  • 22:30 – 00:00 „Wednesday, 13th Nightmare”
    Wybrane przypadki kliniczne, zapisy IEGM – cz I
    Uczestnicy 90 min
  • 00:05 – 08:00 Przygotowanie do porannych sesji......

Czwartek, 14 grudnia, 2006

  • 08:30 – 9:40 Wybrane przypadki kliniczne, zapisy IEGM – cz II 70 min
    Andreas Kucher, Andrzej Przybylski, Maciej Kempa
    Jarosław Każmierczak, Jacek Kuśnierz
  • 9:40 – 10:00 Czy należy wykonywać badanie EPS i „shock test” przed wypisaniem chorego ze szpitala ?
    Pro –
    Tadeusz Zając (Katowice)
    Contra –
    Stefan Kaczmarewicz (Warszawa)
  • 10:00 – 10:10 Przerwa na kawę 10 min
  • 10:10 – 10:25 „Cost effectivenes” czy mamy w Polsce argumenty ekonomiczne do implantacji ICD ? 10 min
    Piotr Ruciński (Lublin)
  • 10:25 – 10:45 Chirurgiczne powikłania leczenia ICD – zasady zapobiegania 20 min
    Maciej Pruski (Katowice), Jakub Machejek (Kraków)
  • 10:45 – 11:20 Nieadekwatne wyładowania i inne „elektrofizjologiczne” i techniczne problemy sterowania ICD – zasady zapobiegania
    Andrzej Przybylski (Warszawa)
    Dyskusja 10 min
    Artur Filipecki, Aleksander Maciąg, Maciej Kempa 25 min
  • 11:20 – 11:30 Przerwa na kawę 10 min
  • 11:30 – 11:40 Rola funkcji diagnostycznych w ICD – niedoceniana pomoc w leczeniu chorych z ICD – aspekty praktyczne.
    Agnieszka Zienczuk (Gdansk) 10 min
  • 11:40 – 11:50 Kronos, Lexos – czy rzeczywiście wiemy co implantujemy ?
    Justyna Brodzka (Łódź) 10 min
  • 11:50 – 12:10 Czy możemy uniknąć niepotrzebnych wyładowań w ICD ? - Zasady programowania jednostek ICD
    Andreas Kucher (Berlin) 10 min
    Andrzej Przybylski (Warszawa) 10 min
    12:10 – 12:15 Zakończenie Sympozjum 5 min
    Podsumowanie konferencji
  • 12:30 – Pożegnalny wspólny obiad

 

Powrót do góry>>>

 

 

Sprawozdanie

Kliniczne i techniczne aspekty zapobiegania nagłej śmierci sercowej i leczenia przy pomocy ICD
Rydzyna 13-14 grudnia 2006

W przepięknie i z wielką pieczołowitością odrestaurowanym po zniszczeniach wojennych Zamku w Rydzynie, który był niegdyś siedzibą króla Stanisława Leszczyńskiego i książąt Sułkowskich, w jesiennej (pomimo połowy grudnia) oprawie, odbył się kurs/sympozjum, dotyczący zagadnień elektroterapii serca pt. "Kliniczne i techniczne aspekty zapobiegania nagłej śmierci sercowej i leczenia przy pomocy ICD". Został on zorganizowany (wspólnie) przez II Klinikę Chorób Serca w Gdańsku (prof. Grzegorz Raczak), Klinikę Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (prof. Jan H. Goch i dr n. med. Michał Chudzik), oraz Oddział Lubelski PTK (prof. A. Kutarski).

Spotkanie to zgromadziło 74 osoby, w tym 41 uczestników z ośrodków kardiologicznych z całego kraju i aż 31 wykładowców - w tym wiele autorytetów w leczeniu przy pomocy ICD, leczeniu i arytmii komorowych i wykrywaniu zagrożenia nagłą śmiercią sercową jak: prof. Grzegorz Raczak, dr dr Andrzej Przybylski, Mariusz Pytkowski, Łukasz Szumowski, Tadeusz Zając, Artur Filipecki i Iwona Cyganiewicz). Ciekawe, wygłoszone z momentami z dużą ekspresją, referaty wygłosili również m.in. dr, dr Michał Chudzik, Paweł Dąbrowski, Stefan Karczmarewicz, Maciej Kempa, Oskar Kowalski, Jacek Kuśnierz, Przemysław Mitkowski, Maciej Pruski, Maciej Sterliński, Agnieszka Zienciuk oraz autor sprawozdania.

Sympozjum rozpoczął wprowadzający wykład prof. G. Raczaka, na temat oceny zagrożenia nagłą śmiercią sercową w aspekcie jej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości jak i roli autonomicznego układu nerwowego. Dalsza część sesji poświęcona była teoretycznej przydatności badania nieinwazyjnych wskaźników ryzyka NZS u pacjentów z ChNS i pacjentów z NS jak i stosowania ich w codziennej praktyce. Dr A. Filipecki zaprezentował własne doświadczenia, z których wynikało, że TWA stanowi jedyny parametr który powinien być oceniany u pacjentów zagrożonych NZS.

Druga sesja i trzecia sesja poświęcone były również kwalifikacji do ICD i CRT-D w oparciu o badanie elektrofizjologiczne (które jak dobitnie podkreślał dr Ł. Szumowski służyć ma zupełnie czemu innemu - ocenie stanu elektrofizjologicznego serca w aspekcie wskazań do stymulacji, ocenie charakteru arytmii i możliwości leczenia jej technikami ablacyjnymi - a nie ustalaniu wskazań do ICD) i badanie echokardiograficzne. W tej sesji ciekawy wykład miał dr P. Mitkowski - punktujący wszystkie słabe (wynikające z elementu subiektywnego) strony badania echokardiograficznego, którego wynik (frakcja wyrzutowa, wielkość rzutu minutowego) przesądzać może o ostatecznym postępowaniu u chorych "granicznymi" wartościami EF (35-45%); sugerował on przydatność innych nieinwazyjnych metod oceny funkcji układu krążenia jak np. kardiografia impedancyjna.

Kolejna. Czwarta sesja (typu pro & contra) przeznaczona była na dyskusję nad zakresem niezbędnych umiejętności dla prowadzenia terapii przy pomocy ICD. Podczas dwu popołudniowych sesji omówiono i przedyskutowano zagadnienie doboru typu układów: ICD-V, ICD-D i ICD-BiV (wykłady, dyskusja okrągłostołowa: B. Iwańska M. Jastrzębski, M. Chudzik, M. Rosiak, A. Przybylski, P. Mitkowski, J Kuśnierz plus wiele głosów "z sali"). Następnie wiele uwagi poświęcono przedstawieniu i przedyskutowaniu technicznym aspektom terapii ICD w tym implantacji elektrod defibrylujących, dodatkowych komorowych elektrod stymulujących i elektrody przedsionkowej (J. Machejek, A. Kutarski, P. Mitkowski, A. Przybylski i M.Chudzik). Po pokazach filmowych, długa dyskusja skoncentrowała się na możliwościach i sposobach unikania stymulacji wierzchołka prawej komory, możliwości zastosowania alternatywnych sposobów stymulacji komorowej i przedsionkowej w układach ICD-D oraz na wskazaniach i możliwościach organizacyjno-ekonomicznych szerszego stosowania ICD-BiV zwłaszcza w populacji pacjentów z granicznymi wskazaniami do CRT (P. Dąbrowski, P. Mitkowski, M. Sterliński, M. Chudzik, A. Kutarski, O. Kowalski, A. Przybylski). 

Ostatnie dwie wieczorne sesje poświęcone zostały zagadnieniom "progu defibrylacji" a więc rozumieniu tego pojęcia bardziej jako prawdopodobieństwa (zmiennego w czasie) defibrylacji przy danej energii ładunku, sensu jego szczegółowej oceny śródoperacyjnej i w dniu wypisu, najbardziej uproszczonemu sposobowi jego oceny i programowaniu energii defibrylacji. Równie wiele czasu poświęcono wysokiemu progowi defibrylacji, który to spotyka się głównie u pacjentów z kardiomiopatią i znacznie powiększoną lewą komorą - czyli kandydatów do ICD-BiV; omówiono i przedyskutowano algorytmy postępowania w takiej sytuacji (J. Blicharz, A. Przybylski A. Kucher, T. Zając, S. Karczmarewicz plus bardzo wiele głosów "z sali"). Krótki wykład o historii Zamku w Rydzynie (J. Brodzka) oraz tradycyjna biesiada staropolska zakończyły pierwszy dzień Kursu.

Wykłady "Cost effectivenes" leczenia ICD" (P.Mielniczuk), "Chirurgiczne powikłania leczenia ICD - zasady zapobiegania" (M. Pruski i J. Machejek) i "Rola funkcji diagnostycznych w ICD (A. Zieńczuk) rozpoczęły drugi dzień kursu; jednak najwięcej miejsca i czasu poświęcono problemowi nieadekwatnych wyładowań i innym "elektrofizjologicznym" i technicznym problemom sterowania ICD. Poza wykładami i "okrągłostołową" dyskusją (A. Przybylski, A. Filipecki, A. Maciąg, M. Kempa) pokazano i przedyskutowano wiele zapisów IEGM obrazujących nieadekwatne wyładowania spowodowane odbiorem (sensing) załamka T i sposobom rozwiązywania tego problemu poprzez zmiany sposobu (nie czułości!) detekcji w jednostkach różnych firm. Podsumowujące ten panel tematyczny dwa wykłady "Czy możemy uniknąć niepotrzebnych wyładowań w ICD ? - Zasady programowania jednostek ICD" (A. Kucher i A. Przybylski) stanowiły zakończenie kursu, którego uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa wraz z 10,0 punktami dydaktycznymi przyznanymi przez Komisję ds. Szkoleń i Specjalizacji PTK.

Pozytywnie opinie Uczestników Kursu umocniły nasze wcześniejsze zamierzenia by kontynuować nasze spotkania wczesno-zimowe; za miejsce kolejnego spotkania za rok (Kliniczne i techniczne aspekty zapobiegania nagłej śmierci sercowej i leczenia ICD - II Sympozjum zimowe) wybraliśmy Pałac Wąsowo k. Michorzewa. Chcielibyśmy, by spotkania te stały się już ogólnopolską cykliczną imprezą, umożliwiającą przekazanie aktualnego, światowego stanu wiedzy w zakresie prewencji NŚS, miejscem wymiany doświadczeń i dyskutowania nowych rozwiązań i koncepcji terapii przy pomocy ICD. Jeżeli nie stanie nic na przeszkodzie, spotkamy się ponownie w roku 2007 w równie pięknym, choć innym - Pałacu Wąsowo k. Michorzewa.

Andrzej Kutarski, Michał Chudzik

 

Powrót do góry>>>