17 września - Światowy Dzień Serca.

W ostatnią niedzielę września obchodzony jest od 7 lat Światowy Dzień Serca.

Z tej okazji na ulicach wielu miast Polski i w ponad 1000 krajach - odbędą się imprezy mające dalszą popularyzację wiedzy o prozdrowotnym trybie życia i zagrożeniach dla układu krążenia niesionych przez złe przyzwyczajenia i niedostatecznie małą dbałość o zdrowie. Będą więc festyny, kiermasze, zawody sportowe (m.in.: biegi, marsze) oraz gadgety posiadające symbol o kształcie serca.

Jest to dzień, w którym mobilizują się wszyscy ci, którzy chcą i mogą przez kolejne 365 dni przekonywać ludzi, że na zawał serca, udar mózgu i inne powikłania miażdżycy to nie losowy wypadek ale następstwo sposobu życia. 

Niezdrowa dieta, brak ruchu, nadwaga, palenie papierosów - to czynniki, które wystawiają nasz układ sercowo-naczyniowy na ciężką próbę, a przecież możemy mu tego oszczędzić.

Instytut Flory stworzył w tym celu stronę internetową (www.florainstitute.pl), na której znaleźć można informacje, wyniki badań, porady, zindywidualizowane programy zdrowotne, które pomogą zmodyfikować styl życia tak, żeby serce służyło nam długie lata.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem World Heart Day jest Światowa Federacja Serca, z siedzibą w Genewie, której światowym partnerem jest marka Flora. Federacja skupia liczne organizacje kardiologiczne, narodowe fundacje serca, towarzystwa kardiologiczne, w tym Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

 

Inne linki:
http://www.worldheartday.com

www.florainstitute.pl

www.kardiolog.p
l
www.zdrowie.com.pl

powrót do góry>>>

 

Więcej o imprezie

   

Światowy Dzień Serca w Nałęczowie
Festyn kardiologiczno-edukacyjny
organizowany przez Zarząd Lubelskiego Oddziału PTK

Prowadzenie: red. Bartłomiej Jędrzejak
17 września 2006 (niedziela)

Gospodarze i współorganizatorzy:
 • Burmistrz Nałęczowa
 • Przewodniczący Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
 • Prezes Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów" S.A.
 • Polpharma
 • "Ziemia Nałęczowska" Lokalna Organizacja Turystyczna

Złoty sponsor Polpharma - organizator akcji Polocardowe Lato

  

PROGRAM

SOBOTA:
 • 19:00 sobota Msza św. w kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w intencji chorych na serce, ich rodzin i służby zdrowia

NIEDZIELA

 • 9:00 - 13:00niedziela Akcja otwartych drzwi w obiektach leczniczych Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów" SA
 • 10:00 - 15:00 Festyn na dziedzińcu Nałęczowskiego Ośrodka Kultury- "Młodość serca" - kardiolodzy radzą - prof. Andrzej Wysokiński, dr Barbara Olszewska- " Poznaj zagrożenia" - bezpłatne badania specjalistyczne - " Dieta z sercem" - pokazy zdrowego odżywiania- oraz kiermasze, konkursy i wiele atrakcji!
 • 10:30 Mecz i zawody sportowe młodzieży o puchar Prezesa Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów" SA- boisko Zespołu Szkół im. Z. Chmielewskiego w Nałęczowie
 • 12:00 - 13:00 - "Młodzi i dynamiczni" -występ artystyczno- sportowy młodzieży - Występ artystyczny Marcina Czyżewskiego, laureata "Szansy na Sukces"
 • 1400 Wręczenie pucharu i nagród
powrót do góry>>>

 

Sprawozdanie

Światowy Dzień Serca w Nałęczowie

W ostatnią niedzielę września obchodzony jest od 7 lat Światowy Dzień Serca. Z tej okazji w całym świecie odbywają się imprezy mające na celu popularyzację wiedzy o prozdrowotnym trybie życia i zagrożeniach dla układu krążenia. Po raz drugi Decyzją Zarządu Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, (inicjatora i organizatora akcji) na miejsce obchodów wojewódzkich wybrano Nałęczów zapraszając gości i mieszkańców uzdrowiska na festyn kardiologiczno- edukacyjny. Współgopodarzami imprezy byli: Burmistrz Nałęczowa inż. Wojciech Wójcik i Prezes Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów" S.A. dr Wojciech Gucma.

Tegoroczne hasło Dnia "Młodość serca" miało za cel skłonić uczestnika imprezy do refleksji : "czy dbam o dobrą kondycję mojego serca?", "jakie działania podejmę, aby zachować młodość serca?" Chcąc trafić do jak najszerszej grupy odbiorców organizatorzy zaproponowali kilka możliwości aktywnego włączenia się do imprezy. Zakład Leczniczy "Uzdrowisko Nałęczów" SA zaprosił mieszkańców Nałęczowa i gości do odwiedzenia swoich obiektów leczniczych w ramach "drzwi otwartych". Chętni do zwiedzania mogli zapoznać się z bazą zabiegową, rehabilitacyjną i diagnostyczną. Młodzież gimnazjalna rozegrała mecz siatkówki o puchar Prezesa Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów " SA. Centrum imprezy znajdowało się na dziedzińcu Nałęczowskiego Ośrodka Kultury. Osobą, której powierzono profesjonalne prowadzenie imprezy był Bartłomiej Jędrzejak, dziennikarz TVN. Jak dbać o serce radził kardiolog prof. dr hab. med. Andrzej Wysokiński. Dzięki wsparciu firm "Polpharma" i "Unilever" zorganizowane zostało " polowe ambulatorium" gdzie badano ciśnienie tętnicze krwi, oznaczano poziom cholesterolu, glikemii, wykonywano echo serca.

Intencją organizatorów było przede wszystkim kształtowanie nawyku systematycznej kontroli czynników ryzyka chorób serca, prezentacja zdrowego odżywiania. Festyn stał się okazją do prezentacji zdrowej żywności, lokalnego rękodzieła, ofert usług leczniczych i agroturystycznych. "Młodość serca" zaprezentowały żywo oklaskiwane gimnazjalistki w programie taneczno- gimnastycznym oraz młody gwiazdor estrady Marcin Czyżewski, laureat "Szansy na Sukces".

Barbara Olszewska
bolszewska@uzdrowisko-naleczow.com.pl
foto Stanisław Olszewski

powrót do góry>>>